Oddlužení aneb osobní bankrot

Oddlužení a osobní banrotOsob, které mají potíže s tím, aby každý měsíc vyšly se svým příjmem je v České republice velká spousta. Do tíživé finanční situace se může ze dne na den dostat téměř každý z nás. Stačí jedna nezaplacená složenka, pokuta v prostředku hromadné dopravy, pozdě zaplacená splátka nebo faktura od telefonního operátora a problém je na světě. Bohužel někteří lidé se ze spárů dluhů nemohou dostat ani se sebevětší snahou a právě pro ně je zde připraveno řešení ve formě oddlužení neboli osobního bankrotu.

Komu je osobní bankrot určen

Všem, kteří mají více, než jednoho věřitele a nejsou schopni po několik měsíců dostát svým závazkům. Osoba žádající o oddlužení musí mít však pravidelný a dostatečný příjem, který pokryje alespoň 30 % závazků vůči věřitelům. Během oddlužování se však připravte na to, že budete muset vyžít s pouhým životním minimem, které nepředstavuje bůhvíjak závratnou částku. Pokud však vytrváte až do konce, těšit se můžete na nový začátek bez dluhů.

Přečtěte si:  Zaměstnanecký úvěr od ProfiCreditu začíná na částce 10 000 korun

Kdo osobní bankrot schvaluje?

Návrh na oddlužení musíte podat k místně a věcně příslušnému soudu. Vaše žádost musí obsahovat všechny formální i obsahové náležitosti. V opačném případě vám ji soud vrátí k přepracování a doplnění. Pokud následně shledá, že jste pro oddlužení způsobilí, pošle vám vyrozumění, které se odesílá také věřitelům, a vy jste o velký kus blíže k životu bez dluhů.

Co když vám soud oddlužení zamítne?

Pak vám bohužel nezbyde nic jiného, než snažit se vymanit ze spárů dluhů svou vlastní pomocí. Osobní bankrot bohužel není u každého samozřejmostí a pro jeho vyhlášení platí poměrně přísné a specifické podmínky.