Jak může vypadat půjčka v insolvenci?

Slovo insolvence bylo velmi často spojováno pouze s firmami, a to z toho důvodu, že ji vyhlašovaly takové společnosti, které se dostaly do platební neschopnosti. Dnes už insolvence nemusí být nutně spojována jenom s podnikatelským segmentem, a to z toho důvodu, že ji můžeme vyhlásit i jako soukromé osoby. V praxi této možnosti říkáme vyhlášení osobního bankrotu. Mnoho lidí se v souvislosti s tím ptá i na to, zda je možná půjčka v insolvenci. Odpovědí je, že ano. Podívejme se tedy na možnosti, u koho si půjčit.

Na banky zapomeňte

Hned na úvod řekněme, že u bank zcela určitě nepochodíte. Pokud jste v insolvenci, je jasné, že máte negativní finanční minulost, se kterou u banky zaručeně neprojdete. Řešení tak zůstává jasné, a to jsou nebankovní společnosti. V tomto segmentu se poté nabízejí tři hlavní varianty, konkrétně potom tyto:

  • Mikropůjčky
  • Klasické nebankovní půjčky
  • Půjčky ručené nemovitostí

Jaké jsou podmínky získání?

Zde samozřejmě záleží hlavně na to, u koho si konkrétně žádáte a o jaký finanční produkt máte zájem. Nejjednodušší podmínky mají určitě mikropůjčky, jelikož ty mohou patřit do skupiny těch, které vyřídíte online, z pohodlí vašeho domova. A to bez nutnosti kamkoliv chodit.

Naopak nejsložitější to může být v případě půjček ručených nemovitostí, kde musíte počítat s tím, že je třeba vlastnit nemovitost. A tu použijete jako formu zástavy za danou půjčku.

Současná půjčka v insolvenci má řadu negativ

Možnosti jsme si zmínili a tak je třeba seznámit se i s případnými negativy, které existují. Těmi hlavními je určitě vysoký úrok. Jelikož je na vás pohlíženo jako na dlužníky, je jasné, že úrok bude mnohem vyšší, než u klasických úvěrových produktů. Druhým negativem poté může být i to, že i samotné podmínky spojené třeba se splácením mohou být nastavené nevýhodně. Třeba v souvislosti různými poplatky, pokud se o pár dní zdržíte se splátkou.

Přečtěte si:  Kde dnes můžeme získat hotovostní půjčky?

Další negativum se týká toho, že už v době půjčky jste v dluhové pasti a tak se můžete dostat ještě do větších problémů. Je třeba myslet hlavně na to, že pokud si půjčku vezmete a budete chtít v budoucnu daný závazek opět řešit insolvencí, už to nebude možné. Ostatně to dokládá i citace z jednoho z několika poradenských webů: „Upozorňujeme, že osobní bankrot lze využít pouze jednou! Nelze se tedy jednou oddlužit, zbavit se milionových dluhů a následně se opět zadlužit s tím, že budu chtít opět oddlužení využít. To nelze.“

Ne vždy je schválena

Důležitým upozorněním na závěr je také to, že ne vždy musí být půjčka v insolvenci člověku v insolvenci schválena. A tak zatímco registry nebývají v nebankovním segmentu problém, insolvence už ano. A to je důvod, proč mnozí své peníze zkrátka nedostanou. Na první pohled se to může jevit jako omezující, ale na druhou stranu je to vše právě pro jejich dobro.

Půjčka v insolvenci je možná, pozor ale na podvod
martaposemuckel / Pixabay