Půjčka na směnku nemusí být vždy výhodným úvěrovým produktem

Pokud je skupina lidí, pro které je právě půjčka na směnku nejvyhledávanějším produktem, jsou to určitě problémoví klienti. Je totiž třeba říci, že ani banky, ani klasické nebankovní společnosti tento produkt nenabízejí. Nabízejí ho hlavně méně známé společnosti, stejně jako ho nabízejí soukromé osoby. A to především ti z řad lichvářů. Pojďme se tedy podívat na to, jaká úskalí tento typ půjčky má a jaké problémy dnes může způsobit.

Pozor na výhodnost, jakou půjčka na směnku má

To hlavní kritérium samotného výběru by měla být rozhodně výhodnost. Je totiž třeba říci, že současné možnosti nijak extra výhodné nejsou. A to jde ruku v ruce s tím, jak se lidé postupně zadlužují. Ostatně na to upozorňují nejenom odborníci, ale i různé zpravodajské servery. Pokud budeme jednoho z nich citovat, hodí se tento úryvek zprávy: „Češi se rekordně zadlužují a život na dluh berou jinak než dřív. Za deset let vzrostlo zadlužení domácností čtrnáctinásobně. Strach ze splácení úvěrů přemohla touha po vyšší životní úrovni nebo lepším bydlení. Právě na bydlení si lidé půjčují nejčastěji.“

Dodat je samozřejmě třeba i to, že vliv na zadlužování mají také úrokové sazby, které jsou s těmito půjčkami přímo spojené. Bez problémů můžete počítat třeba i s tím, že půjčenou částku i několikrát přeplatíte. Zvláště u těch nabídek, které jsou přímo spojené s lichvou. Poměrně významnou výhodou je i to, že máte peníze okamžitě k dispozici, celou částku dostanete “na ruku”.

Půjčka na směnku bez jakýchkoliv dalších podmínek

Směnka je svým způsobem druh cenného papíru, a tak není problém ji komukoliv prodat, ani není problém ji velmi efektivně vymáhat, a to i legální soudní cestou, s následnou pomocí exekutora. Co je na ní zajímavé, že na rozdíl od smlouvy zde nejsou žádné podmínky, které se týkají dané půjčky. Co si spolu obě strany ujednají, to je řečeno výhradně ústně, jelikož na směnce jsou pouze ty nejdůležitější informace, jako je:

  • Identifikace žadatelů
  • Částka ke splatnosti
  • Datum a způsob splatnosti
  • Podpisy a data
Přečtěte si:  Kdo nabízí půjčky pro důchodce bez registru?

Nic více není na směnce uvedeno, což může také přinášet problémy, a to třeba i v případě, kdy se jenom o jediný den opozdíte se zaplacením celé dané konkrétní sumy.

Víte, že s Fér půjčkou si můžete půjčit až 300 000 Kč? Přečtěte si jeden ze starších článků.

Na co si dát pozor?

Ačkoliv daný úvěrový produkt rozhodně nedoporučujeme, přinášíme několik rad, na co si dát pozor, pokud ho přesto chcete využívat. To hlavní, jsou určitě dané sjednané podmínky. Pokud vám nevyhovuje výše úroku a tedy splacená částka, raději se poohlédněte jinde. Dále se zaměřte i na solventnost poskytovatele, aby to skutečně nebyl jakýkoliv lichvář. Co je dnes také poměrně častým nešvarem, to jsou poplatky předem, kterou půjčka na směnku doprovází.

I takovým nabídkám je vhodné se vyhnout. Nejenom, že jsou nevýhodné, ale v mnoha případech mohou být dokonce také podvodné. Po zaplacení poplatku totiž už žádné další finance nedostanete. A to je negativum, které byste neměli riskovat.

Půjčka na směnku nemusí být vždy výhodná
jarmoluk / Pixabay