Komplikované, nepřehledné a chaotické smlouvy – doména současnosti?

PůjčkyPoznámky pod čarou, miniaturní písmo, na které je potřeba pořídit si lupu i formule, které spíše než podmínky sjednaného finančního produktu připomínají magickou formuli. Ano – tak přesně tak vypadají aktuální smlouvy bankovních, ale mnohdy i nebankovních institucí nebo telefonních operátorů. Samozřejmě, že se naleznou i světlé výjimky. Ty lze však spočítat na prstech jedné ruky. Jak se v těchto smlouvách – postavených zejména na jejich nesrozumitelnosti a komplikovanost zorientovat? To vám poradí tento článek!

Čtěte smlouvy až do konce
Některé smlouvy mohou čítat i několik stran. Málokde se vlezou všechny podmínky na jednu A4. Rozsáhlostí smlouvy se však rozhodně nenechte překvapit ani zaskočit. V případě potřeby si vyžádejte více času nebo si rovnou vezměte smlouvu domů a pečlivě ji pročtěte. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat nebo si přizvat na pomoc právníka.

Přečtěte si:  Co všechno pokryje půjčka ve výši 10000 Kč?

Pozor na poznámky pod čarou a hvězdičky
Poznámka č. 1, poznámka č. 10, poznámka číslo 30. Ano, i tolik poznámek se může skrývat v textu a následně pod čarou. Poskytovatelé služeb spoléhají na to, že se žadateli o půjčku nebo nový paušál nebude chtít dohledávat informace situované o pár řádků nebo stránek dál. Tyto informace jsou však často velmi důležité. To samé se týká „hvězdiček“, které plní téměř totožnou funkci, jako výše zmíněné poznámky pod čarou.

Miniaturní písmo vs. velké písmo<
Na tradiční miniaturní písmo, které abychom málem s lupou luštili, jsme si již takřka zvykli. V posledních letech se však rozmáhá naopak obří písmo. Z psychologického hlediska náš mozek reaguje již na písmo velké, než malé. Může se proto stát, že právě ony důležité informace napsané na první stránce velkým písmem jednoduše přehlédneme.