Komplikované, nepřehledné a chaotické smlouvy – doména současnosti?

PůjčkyPoznámky pod čarou, miniaturní písmo, na které je potřeba pořídit si lupu i formule, které spíše než podmínky sjednaného finančního produktu připomínají magickou formuli. Ano – tak přesně tak vypadají aktuální smlouvy bankovních, ale mnohdy i nebankovních institucí nebo telefonních operátorů. Samozřejmě, že se naleznou i světlé výjimky. Ty lze však spočítat na prstech jedné ruky. Jak se v těchto smlouvách – postavených zejména na jejich nesrozumitelnosti a komplikovanost zorientovat? To vám poradí tento článek!

Čtěte smlouvy až do konce
Některé smlouvy mohou čítat i několik stran. Málokde se vlezou všechny podmínky na jednu A4. Rozsáhlostí smlouvy se však rozhodně nenechte překvapit ani zaskočit. V případě potřeby si vyžádejte více času nebo si rovnou vezměte smlouvu domů a pečlivě ji pročtěte. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat nebo si přizvat na pomoc právníka.

Pozor na poznámky pod čarou a hvězdičky
Poznámka č. 1, poznámka č. 10, poznámka číslo 30. Ano, i tolik poznámek se může skrývat v textu a následně pod čarou. Poskytovatelé služeb spoléhají na to, že se žadateli o půjčku nebo nový paušál nebude chtít dohledávat informace situované o pár řádků nebo stránek dál. Tyto informace jsou však často velmi důležité. To samé se týká „hvězdiček“, které plní téměř totožnou funkci, jako výše zmíněné poznámky pod čarou.

Přečtěte si:  Co všechno pokryje půjčka ve výši 10000 Kč?

Miniaturní písmo vs. velké písmo<
Na tradiční miniaturní písmo, které abychom málem s lupou luštili, jsme si již takřka zvykli. V posledních letech se však rozmáhá naopak obří písmo. Z psychologického hlediska náš mozek reaguje již na písmo velké, než malé. Může se proto stát, že právě ony důležité informace napsané na první stránce velkým písmem jednoduše přehlédneme.