Hypotéka na družstevní byt – co je třeba vědět?

Hypotéka je dnes úvěrem, který je poskytován všem zájemcům, kteří chtějí řešit vlastní bydlení, ale sami nemají peníze na to, aby si sami postavili dům, nebo byt koupili. Stejně tak může být daný úvěr využit třeba v souvislosti s rekonstrukcí. Jsou však situace, které patří také mezi poměrně časté, a to jsou převody práv v konkrétních družstvech. V takové případě je využívána hypotéka na družstevní byt. Pokud nad ní aktuálně uvažujete, pojďme se podívat na to, jaké má specifika, i co je s ní spjato.

O výhodnosti dané možnosti jistě řekne více i citace Hypoteční banky, která uvádí: „Díky hypotéce dostanete peníze na hladký převod členských práv a povinností v družstvu, případně na splacení členského podílu družstvu nebo jiné právnické osoby.“

Byt prozatím nebude váš

Pokud kupujeme nemovitost, která je v osobním vlastnictví, kupujeme skutečně plná práva na to, že daný byt nebo dům patří výhradně nám. Jinak je to ale s družstevním bytem. Ten totiž vlastní družstvo. V takovém případě tedy nekupujeme nemovitost jako takovou, ale pouze konkrétní podíl v družstvu. Ten je však vázán k našemu konkrétnímu bytu.

V praxi to samozřejmě znamená jediné, a to fakt, že v případě odkupu bytů do osobního vlastnictví to budeme právě my, kdo si bude moci byt koupit.

To je zcela běžná praxe, což jsou také důvody, proč lidé družstevní byty stále kupují.

Bez nájmu to nepůjde

Pamatovat je také dobré na to, že u družstevních bytů je mnohdy třeba také platit potřebný nájem, ze kterého je postupně strhávána původní cena bytu. Tím se následně cena odkupu může snížit třeba i na několik desítek tisíc korun. I s tím je dobré počítat, pokud takový byt plánujete koupit.

Přečtěte si:  Jaké hlavní výhody přináší CreditON půjčka bez banky?

Nebudou to tedy jenom náklady spojené s energiemi a fondem oprav, ale i tyto výdaje. Proto je dobré myslet na to, aby hypotéka na družstevní byt nijak výrazně nezatížila náš rodinný rozpočet a měli jsme peníze na víc.

Může hypotéka na družstevní byt požadovat ručení jinou nemovitostí?

Odpověď zní, že samozřejmě může. Velmi často ale záleží na konkrétním poskytovateli a tak se můžeme setkat se situacemi, kdy to je třeba, stejně jako to třeba nutné není. To se týká hlavně situace, kdy je celé družstvo rozděleno na konkrétní družstevní byty a je podepsána zástavní smlouva, která se bude týkat právě dané jednotky. I to je dobré vědět, než se začneme o danou možnost financování zajímat blíže.

Hypotéku možno využít i na samotný odkup

Nemusí to být jenom koupě podílu, ale může to být už i samotný odkup. Tedy situaci, kdy jsme členy družstva a byty jsou za jejich sníženou cenu odprodávány do osobního vlastnictví.

Podmínky jako u hypotéky klasické

Hlavní rozdíly jsme tedy zmínili a tak je dobré podívat se i na to, jak je vlastně daný produkt přímo koncipován. Stejně jako v situaci, kdy kupujeme klasickou nemovitost, bychom měli hledět na:

  • Výši dostupné částky
  • Délku splácení
  • Podmínky získání
Hypotéka na družstevní byt
wolfields / Pixabay